Arhitektu Inženieru Grupa
 
    | Sākums | Mājas | Lauksaimniecības un rūpniecības būves | Sabiedriskās būves | Koka kopnes | Mūsu darbi | Kontakti |
AIG konstrukcijas - +371 67942100
Koka kopnes

» Koka kopnes » Eksponētās kopnes » 2. Nagluplašu (NP) sistēma-tās pamatprincipi.

2. Nagluplašu (NP) sistēma-tās pamatprincipi.

2. Pamatprincipi.

ĀTRĀK, EFEKTĪGĀK, DROŠĀK.


Visā pasaulē pārbaudītā nagluplašu  sistēma (NP sistēma) koka būvkonstrukciju ražošanai, kuras galvenais savienotājelements ir 1,5-2.0mm bieza cinkota vai nerūsējošā tērauda plāksne ar izštancētām naglām-NAGLUPLATE (NP), tiek plaši pielietota jau kopš 1955.gada. Ar šo sistēmu tiek saprasts viss ražošanas tehnoloģiskais cikls, kas ietver sevī visus NP konstrukciju izstrāžu etapus, sastāvdaļas un materiālus: projektēšanu, ražošanu, glabāšanu, transportu uz objektu un būvkonstrukciju montāžu tajā, izmantojamo koksni un nagluplates. NP sistēma nodrošina ātru, efektīvu, drošu un ļoti kvalitatīvu savienojuma  mezglu veidošanu dažādās nagluplašu - koka konstrukcijās:

# NP kopnēs (ar laidumu līdz 35 metriem) u.c. nesošajos koka rāmjos,

# NP sienu rāmjos (dažādu ēku sienu, starpsienu ražošai),

Dažādu speciālu koka rāmju konstrukcijās (tiltos, kupolos, stalažās ),

Speciālajās konstrukcijās un palīgkonstrukcijās (betonliešanas formas, tribīnes, margas).

Augstākminētie faktori liecina par praktiski neierobežotām NP sistēmas iespējām koka būvniecībā.

2.1. Projektēšana.

Nagluplašu konstrukcijas tiek projektētas ar tam speciāli izstrādātām sertificētām datorprogrammām.Tās  nodrošina ātru un maksimāli efektīvu dažādu konstrukciju un konstruktīvo risinājumu izvēli, to  piemeklēšanu programmā ietvertajā kartotēkā un aprēķināšanu jebkurā projektēšanas stadijā. Tas attiecināms uz jebkuru būvkonstrukciju veidu. Nagluplašu, metāla mezglu, pastiprināto brusu un balstu konstrukcijām, kā arī projektēšanas procesu no pirmās arhitektūras skices (idejas skices )līdz pēdējā zāģējuma dēlim un urbumiem tajā. Plānot, konstruēt, rēķināt - tas notiek ļoti ātri, komfortabli un ļoti efektīvi.  

2.2. Nagluplašu konstrukciju ražošanas princips.

Nagluplašu-koka būvdetaļu atsevišķie elementi ar augstu precizitāti tiek savienoti speciālos pārstādāmos konduktoros. Ar hidraulisko presu palīdzību kopnes mezglu punktos , vienlaicīgi no abām pusēm, tiek iepresētas noteiktā lieluma un tipa nagluplates. Šādi tiek izveidots statiski noturīgs-precīzi aprēķināts un tehnoloģiski pareizi samontēts mezgls.Nagluplašu kopnes jumtu nesošajām konstrukcijām ir pieļaujamas ar laidumu līdz 35 metriem.Kopņu kopējie garumi,ietverot dažādas jumtu pārkares, protams, drīkst būt lielāki.

2.3. Nagluplašu konstrukciju glabāšana un transportēšana.

Gatavās konstrukcijas-nagluplašu kopnes ir nepieciešams pareizi uzglabāt pirms vešanas uz montāzas vietu, pareizi kraut un transportēt, kā arī tās glabāt montāžas laukumā.

Glabāšanas un to transportēšanas (celšanas ) būtība  gatavajām kopēm ir:

a) vienmēr atrasties  tādā stāvoklī, kā tās ir paredzēts ekspluatēt t.i.vertikāli (izņēmuma gadījumos ir pieļaujama transportēšana un glabāšana horizontālā stāvoklī),

b) kopņu balstīšanai izmantot balsta klucīšus paredzētajās balsta vietās,

c) paliktņu augstumu izvēlēties tādu, lai kopnes neatbalstītos pret grīdu (zemi),

d) kopnes sastiprināt kopā pakās, ar balstiem tās nofiksēt pret nobīdīšanos un apgāzšanos,

e) kopnes uzglabājot un transportējot zem klajas debess, tās ir aizsargājamas pret atmosfēras nokrišņiem (nosedzot ar plēvēm),

f) celšanai izmantot štropes un traverses tā, lai izslēgtu iespēju radīt manāmas deformācijas un vienmērīgi sadalītos celšanas spriegumi.   

2.4. Koksne.

Nagluplašu konstrukcijās galvenokārt tiek pielietota skujukoku massīvkoksne t.i. Latvijā sastopamās-priedes un egles koksne. Savas augstās cenas dēļ retāk tiek izmantota skujukoku līmētā koksne.To pielieto tikai vissmagāk slogotajos konstrukciju elementos, kā arī  dekoratīvām detaļām.

Koka būvkonstrukcijās izmantojamai koksnei jāatbilst LVS 184:2000 („Konstrukciju kokmateriāli. Prasības vizuāli pēc stiprības šķirotiem skujkoku zāģmateriāliem. Drošības kritēriji”)  B stiprības grupai (atbilstošās stiprības klases pēc DIN 4074 ir S10, pēc EN 338:2003 ir C24). Būvkonstrukcijās ar sevišķām statiskās noturības prasībām tiek pielietoti paaugstinātas stiprības zāģmateriāli-A stiprības grupas koksne (S13 vai C30 secīgi) . Šīs koksnes stiprības  prasības ir obligāti uzrādāmas  konstrukciju rasējumos.

Koksnes  pieļaujamais mitrums drīkst būt 20 +/- 2%. Stieņiem , kas biezāki par 40mm, viduspunktā mitrums nedrīkst pārsniegt 25%.Vienā būvelementā iestrādātās koksnes biezumu starpība ir pieļauta 0,5 mm robežās.

Atbilstoši Latvijas būvnormatīva (LBN 206:1999) prasībām būvkonstrukciju koksne tiek impregnēta. Tāda koksne nekorodē un pat agresīvā atmosfērā ir ļoti noturīga. Savienojumā ar korozijas izturīgām nagluplatēm (cinkotas vai nerūsējošā tērauda, kā arī speciāli krāsotas ) tiek iegūtas agresīvās vidēs noturīgas nagluplašu - koka konstrukcijas, piem., lopu fermām, ķīmiskajām noliktavām u.c.

2.5. Nagluplates (cits Latvijā populārs apzīmējums-konektoru plates,konektori).

Nagluplates ir 1-2 mm biezi tērauda plākšņveida savienotājelementi ar ~20 mm garām štancētām nagliņām to vienā pusē. To materiāls galvenokārt ir cinkots tērauda skārds. Būvkonstrukcijām īpaši agresīvās vidēs tiek pielietotas nerūsējošā tērauda nagluplates.

Dažādiem nagluplašu tipiem ir dažādu garumu un konfigurāciju naglas. Tās tiek ražotas dažādos standartizētos lielumos, kā arī speciālos izmēros.

Nagluplates , to izmēri, izpildījums, slodžu un aprēķinu  nosacījumi ir aprakstīti Vācijas Būvtehnikas institūta sertifikātos. Šajos nagluplašu sertifikātos ir precīzi definēti:  forma, izmēri, ražošanas metodes, kvalitātes kontrole, apzīmējumi, pieļaujamās slodzes (spiedē,stiepē ,cirpē ) konkrētajam nagluplašu tipam, kā arī maksimālie laidumi un precīzs pielietojums konkrētajam nagluplašu tipam. Nagluplašu sistēmas aprēķina metodoloģiju un konstrukciju izstrādes pamatnosacījumus atspoguļo DIN 1052.Atbilstošos nosacījumus varam atrast LBN 206:1999).  

2.6. Konstrukciju elementu aizsardzība metodes.

Naglu plates atkarībā no paredzētajiem ekspluatācijas apstākļiem var būt ar divu veidu pretkorozijas aizsardzību: cinkotas jeb arī nerūsējošā tērauda. Specifiskās vidēs tās ir pārklājamas arī ar dažādiem specifiskiem aizsargkrāsojumiem.

Koksnes pozitīva īpašiba ir , ka tā ir mazjūtīga pret agresīvām vidēm un augstu temperatūru gadījumā tā nezaudē savu īpatnējo nestspēju.

Lai palielinātu koka konstrukciju prettrupēšanas un pretuguns aizsardzību tiek izmantoti mūsdienās plaši pielietotie antiseptiķi un antipirēni.Šie šķidrumi, atsevišķi katrs jeb kopā, ir uzklājami ar dažādu metožu palīdzību: ar otas vai pulverizatora palīdzību, ar iemērkšanas metodi vannās, kā arī ar augstspiediena impregnēšanas metodi autoklāvos. Īpaši  augstu pretuguns prasību gadījumos ir pielietojamas dažādas speciālās krāsas , kā arī speciāli termoizolācijas materiāli, kas izolē koka konstrukciju no iespējamās liesmu izcelsmes vietas. Elektrokomunikācijas koka konstrukcijās iestrādājamas speciālās tam paredzētās caurulēs.

Nākošajā „Būvēt” izdevumā –„Nagluplašu nesošās būvkonstrukcijas-to galvenie veidi”.

Design: IINUU  Top.LV
www.aig-familyhouses.eu